1. Homepage
  2. /
  3. Articles area
  4. /
  5. Reklama wyrobów medycznych ⚖️
Reklama wyrobów medycznych ⚖️

19 / Jul / 24

Reklama wyrobów medycznych ⚖️

Czyli jak bezpiecznie reklamować wyroby medyczne? Odpowiada Attorney-at-law Jacek Dombkowski.

Niniejszy wpis należy rozpocząć od stwierdzenia, że ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 974 ze zm.) nie zawiera definicji reklamy wyrobu medycznego. Ustawodawca odstąpił od zdefiniowania powyższego pojęcia czemu dał wyraz w uzasadnieniu do Rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych:

  • Art. 7 Rozporządzenia MDR zawiera definicję reklamy, zaś zawieranie takowej definicji w ustawie „prowadziłoby do definiowania pojęcia używanego w ww. rozporządzeniach przez przepisy ustawy”.

Jednocześnie w przywołanym uzasadnieniu podkreśla się, że:

  • (...)działalność reklamowa została szczegółowo omówiona w bogatym orzecznictwie sądowym, co jest dodatkową wytyczną przy ocenianiu kwalifikowania się danego rodzaju działalności jako reklamy”.

Mając na uwadze powyższe (oraz pozostawiając - na obecny etapie - rozważania nad art. 7 Rozporządzenia MDR) powinniśmy przyjąć za:

  • Sądem Najwyższym, że „Reklamą jest każda wypowiedź skierowana do potencjalnych konsumentów odnosząca się do towarów, usług, a także przedsiębiorcy oferującego towary lub usługę mająca na celu zachęcenie i skłonienie adresatów do nabywania towarów lub korzystania z usług. Zachęta może być wyrażona bezpośrednio, np. przez użycie określeń odpowiadających konkretnym czynnościom, w wyniku których nastąpi zbyt towarów lub usług albo pośrednio - przez stworzenie sugestywnego obrazu towarów i usług, a także samego przedsiębiorcy, w stopniu nasuwającym adresatom nieodpartą chęć nabycia towarów i usług.”( Wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 26 stycznia 2006 roku sygn. akt V CSK 83/05)
  • Naczelnym Sądem Administracyjnym, że „Wypowiedź jest reklamą, gdy nad warstwą informacyjną przeważa zachęta do nabycia towaru – taki cel przyświeca nadawcy wypowiedzi i tak odbiera ją przeciętny odbiorca, do którego została skierowana. Wszelkie promocje (w tym zwłaszcza cenowe) są reklamą towaru i firmy, która ich dokonuje.” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 października 2021 roku sygn. akt II GSK 1559/21).

Tak więc, bazując na przywołanych orzeczeniach należy stwierdzić, że aby wypowiedź została uznana za reklamę wyrobu medycznego powinna posiadać następujące cechy:

  • Musi mieć adresata;
  • Musi odnosić się do określonego wyrobu medycznego;
  • Jej celem musi być zachęcenie i skłonienie adresatów do nabywania towarów (przy czym zachęta może być wyrażona bezpośrednio lub pośrednio).
  • Po stronie adresata musi wystąpić nieodparta chęć nabycia towaru.

Zwracam Państwa uwagę, że ustawodawca postanowił rozszerzyć katalog czynności, co do których zastosowanie znajdą przepisy ustawy o wyrobach medycznych dotyczą reklamy wyrobów medycznych.

Taką aktywnością jest m. in. reklama działalności gospodarczej lub zawodowej, w której wykorzystuje się wyrób do świadczenia usług – w zakresie, w jakim dotyczy ona usług świadczonych przy użyciu danego wyrobu, w tym usług wypożyczania, najmu lub użyczania wyrobów.